19-21 kwietnia
Do Rajdu coraz bliżej i bliżej, a co za tym idzie – czas pospieszyć się ze zgłoszeniami!
A tymczasem…
Rabka-Zdrój to uzdrowiskowe miasteczko, położone w Kotlinie Rabczańskiej, skrywające odległą góralską historię i nie jedną legendę.
„Od dawien dawna wiadomo, że zbójnik Rabcuś pilnował porządku w całych
Gorcach. Za czasów młodzieńczych zaczął życie rozbójnika. Grabił bogatych,
napadał kupców. Zrabowane skarby rozdawał biednym, dlatego okoliczna
ludność kochała go, a dzieciom opowiadano jego prawdziwe i wymyślone
przygody. Po latach spędzonych na zbójowaniu Rabcuś postanowił zrezygnować z tego zajęcia i osiąść na stałe gdzieś na terenie Beskidu Wyspowego. Piękne to były strony, a ludność kochała harnasia.
Rabcuś i jego ludzie osiedlili się u stóp góry Luboń. Jednak zbójnik nie przypadł do gustu czarnoksiężnikowi Luboniowi, do którego należała góra i okoliczne wsie. Harnaś nie mógł się równać z czarnoksiężnikiem i jego czarami, więc opuścił wieś w której zamieszkał. Rabcuś osiedlił się więc na dalszej wsi. Niestety czarnoksiężnik dowiedział się o nowym miejscu zamieszkania zbójnika i zesłał na całą wioskę klątwę suszy. Rabcuś rozgniewany nikczemnym postępkiem Lubonia i widokiem cierpiących mieszkańców wsi, zaprzysiągł zemstę.
Podstępnie zdobył kamienny zamek Lubonia, zniszczył go, a czarnoksiężnika uwięził w jednej z jaskiń w górach. Do dziś na szczycie Lubonia przetrwało kamienne rumowisko, które mogło być kiedyś zamkiem. Po latach aby imię Rabcusia nie zginęło, na jego cześć rzekę płynącą obok wsi nazwano Rabą. Wieś, która stała się darem rzeki nazwano Rabką. Górę zamieszkiwaną przez czarnoksiężnika nazwano Luboniem.
Minęły stulecia, teren Rabki został podarowany zakonowi cystersów, który na te tereny sprowadził nowych osadników. W Rabce powstały pierwsze warzelnie soli. Sól i solanki stały się największym bogactwem Rabki.”
Ze szczegółami rajdu prosimy zapoznać się w regulaminie: