50 lat minęło… Wielki jubileusz 16 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej

50 lat minęło… Wielki jubileusz 16 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej

8 lutego 1968 roku na mocy rozkazu L.1/68 Komendanta Hufca Kędzierzyn do życia powołana została 16 Drużyna Harcerska. Dziś znana nam jako 16 Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. Jana Jaworowskiego ps. “Maryśka”, która istnieje już od 50 lat. Jest tym samym najdłużej działającą nieprzerwanie drużyną harcerską w Chorągwi Opolskiej ZHP. Obchody tego wielkiego jubileuszu trwają w drużynie już od września, a w ostatnim czasie z tej okazji odbył się koncert charytatywny “Uroczysko” oraz obrzędowy kominek.

Ile (…) wspomnień może zebrać się przez 50 lat: wspomnień harcerskich wędrówek, niezapomnianych przygód, wyzwań, zdawałoby się nie do pokonania, a jednak zrealizowanych, zdobytych szczytów, podjętej służby. Ile wyjątkowych działań (…), a przede wszystkim, ile pokoleń młodych ludzi, wychowanych na świadomych, aktywnych obywateli o różnorodnych umiejętnościach, gotowych do działania na rzecz innych.

Taką refleksją rozpoczyna swój rozkaz komendantka Chorągwi Opolskiej ZHP, hm. Magdalena Lenartowicz. I choć jubileusz skłania przede wszystkim do wspominania przeszłości, komendant Hufca ZHP Kędzierzyn-Koźle, pwd. Tadeusz Witczak, przypomina wszystkim członkom drużyny o przyszłości i ich udziale w jej kształtowanie, pisząc:

Teraz to Wy stoicie przed wyzwaniem tworzenia kolejnych rozdziałów naszej historii. (…) Trwajcie i nadal podążajcie harcerską drogą (…), czego właśnie z całego serca Wam życzę.

W imieniu całej braci Hufca dołączamy się do  tych życzeń. Po więcej informacji na temat obchodów 50-lecia 16 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej im. Jana Jaworowskiego ps. “Maryśka” zapraszamy na stronę drużyny na portalu Facebook.

rozkaz specjalny Komendantki Chorągwi Opolskiej ZHP Ls.1/2018
rozkaz specjalny Komendanta Hufca ZHP Kędzierzyn-Koźle Ls.1/2018

Dodaj komentarz